| Camera | 12MP+12MP Main, 10MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.7 Inches Foldable Dynamic AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM, eSIM | |
| OS | Android 12 | |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 3700 mAh Battery |
| Name | Samsung W23 Flip 5G |
|---|---|
| Model | W23 Flip 5G |
| Price | Exp 1,40,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 21 October 2022 |
|---|---|
| Launch Date | 21 October 2022 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 101.5 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 426 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), 8 x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Pixel autofocus |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Body Dimensions | Unfolded: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 84.9 x 71.9 x 17.1 mm |
|---|---|
| Body Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Body Build | Plastic Front (Opened), Glass Back (Gorilla Glass Victus+), Aluminum Frame |
| Body Color | Phantom Black+Gold |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3700 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 25W Fast charging - Fast wireless charging 15W |
Display: 6.74 Inches Foldable LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) Chipset
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Origin OS 3
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+40MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: Yes
OS: HarmonyOS 3.1 (China)
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.1
Battery: Non-removable Li-Po Silicon-carbon 5450 Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 inches OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP+0.3MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+8MP+16MP+TOF 3D main Camera
Chipset: Kirin 990 5G (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, no Google Play Services
Battery: 4500 mAh battery
View Details →
Display: 6.0 inches OLED Display
Camera: 12MP+8MP+8MP main, 8MP front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 690 5G
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →
Display: 6.78 inch AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP main, 24MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 18GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.67 inches OLED capacitive touchscreen
Camera: 50MP+8MP+8MP+40MP+TOF 3D Main, 32MP+IR TOF 3D Front
Chipset: HiSilicon Kirin 1020
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 11
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 4700 mah
View Details →